Home News Canadian Screen Awards – Take One

Canadian Screen Awards – Take One

118
SHARE
Canadian Screen Awards, image,
(March 7, 2018 – Toronto, ON) Just because the event wasn’t televised, you shouldn’t think Night One of the Canadian Screen Awards wasn’t full of glitz and glamour. About an hour before the awards show started staff of Toronto’s Westin Hotel were busy making sure the the stemware was spotless and the silver was shining. Meanwhile, on the other side iof the cavernous convention floor controlled chaos wrapped the Red Carpet area and to make sure there was glitz for everyone, the red carpet was actually a glittering gold.

The 2018 Canadian Screen Awards kicked off with a Gala Honouring Excellence in Non-Fiction Programming. Hosted by Canadian Screen Award nominee and co-anchor of The Comedy Network’s The Beaverton, Miguel Rivas, everything non-fiction, from news shows to sports, Beth Johnson,documentaries and reality TV, creators, journalists and storytellers were spotlighted to highlight their winning achievements.

  “What a great way to kick-off Canadian Screen Week, and the Canadian Screen Awards, with tonight’s award gala honouring excellence in Non-Fiction Programming,” said Beth Janson, CEO, Academy of Canadian Cinema & Television. “It’s important to recognize those who dedicate their lives to gathering news and information to keep Canadians informed about local and world events. A huge congratulations to all the winners!”
 
Following is the complete list 2018 Canadian Screen Awards Non-Fiction Category Winners:

Best Host or Interviewer in a News or Information Program or Series
CBC News: the fifth estate – Cross Lake: This is Where I Live
CBC (CBC)
(CBC News)
Gillian Findlay

Best News Anchor, Local
British Columbia Votes
CBC British Columbia (CBC)
(CBC British Columbia)
Andrew Chang

Best Reportage, National
Global National – Ontario’s Troubled Probation System
CHAN (Corus Entertainment)
(Global News)
Mike Omelus, Dawna Friesen, Carolyn Jarvis

Best News or Information Segment
APTN Investigates – Against Their Will
APTN (APTN)
(APTN)
Cullen Crozier, Holly Moore, Paul Barnsley

Best News or Information Program
Terror
Viceland (Rogers Media)
(Vice Studio Canada Inc.)
Jack Armstrong, Canadian Screen Awards, Suroosh Alvi, Bernardo Loyola, Peter Salisbury, Michael Kronish, Shane Smith, Eddy Moretti

Best Sports Analyst
Raptors Basketball on TSN
TSN (Bell Media)
(Maple Leaf Sports and Entertainment)
Jack Armstrong (pictured)

Best Sports Feature Segment
Sound of Thunder
TSN (Bell Media)
(TSN)
Matt Dorman, Brent Blanchard, Devon Burns, Kevin Fallis

Best Sports Opening/Tease
2016 Grey Cup
TSN (Bell Media)
(TSN)
Craig Chambers, Devon Burns, Troy Hacock

Best Live Sports Event
Sponsor | Dome Productions
2016 MLS Cup
James Duthie, Canadian Screen Awards, 2018 TSN (Bell Media)
(TSN)
Jim Panousis, Steve Abitrante

Best Sports Host
2017 TradeCentre
TSN (Bell Media)
(TSN)
James Duthie (pictured)

Best Photography, News or Information
CBC News: The National – Dancing Towards the Light
CBC (CBC)
(CBC News)
Ed Ou, Kitra Cahana

Best Photography, Lifestyle or Reality/Competition
The Amazing Race Canada – Can I See Your Kuna?
CTV (Bell Media)
(Insight Production Company Ltd.)
Ryan Shaw
 
Best Photography, Documentary or Factual
Abandoned – Newfoundland Coast
Viceland (Rogers Media)
(Vice Studio Canada Inc.)
Alex Craig, David Ehrenreich
 
Best Picture Editing, Documentary
Canada In A Day
CTV (Bell Media)
(Screen Siren Pictures)
Nick Hector
 
Best Picture Editing, Reality/Competition
The Amazing Race Canada – Finale
CTV (Bell Media)
(Insight Production Company Ltd.)
Al Manson, Jonathan Dowler, Clare Elson, John Niedzielski, Jay Prychidny, Jordan Wood,
Michael Tersigni
 
Best Picture Editing, Factual
Hello Goodbye – Lean on Me
CBC (CBC)
(FORTÉ Entertainment Inc.)
Derek Esposito
 
Best Children’s or Youth Non-Fiction Program or Series
Science Max: Experiments at Large
TVOKids (TVO)
(Breakthrough Entertainment)
Nat Abraham, Michael McGuigan, Ira Levy, Peter Williamson, Joan Lambur, Phil McCordic, Leanne Brennan

Best Variety or Entertainment Special
P.K. Subban: Shots Fired
CBC (CBC)
(Juste Pour Rire TV Inc.)
Bruce Hills
 
Barbara Sears Award for Best Editorial Research
W5: Making a Terrorist
CTV (Bell Media)
(CTV News W5)
Madeline McNair, Brennan Lefler, Victor Malarek
 
Barbara Sears Award for Best Visual Research
League of Exotique Dancers
documentary Channel (CBC)
(Storyline Entertainment)
Erin Chisholm
 
Best Writing, Factual
Still Standing – Fort McMurray
CBC (CBC)
(Frantic Films)
Jonny Harris, Fraser Young, Steve Dylan, Graham Chittenden
 
Best Writing, Lifestyle or Reality/Competition
The Amazing Race Canada – We Just Saw Johnny Mustard
CTV (Bell Media)
(Insight Production Company Ltd.)
Mark Lysakowski, Jennifer Pratt, Rob Brunner
 
Best Writing, Documentary
Unstoppable: The Fentanyl Epidemic
CBC (CBC)
(Dam Builder Productions)
Robert Osborne

Rob Stewart Award for Best Science or Nature Documentary Program or Series
The Wild Canadian Year
CBC (CBC)
(River Road Films Ltd. (Wild Year Productions Ltd.))
Jeff Turner, Sue Turner, Caroline Underwood

Best Biography or Arts Documentary Program or Series
Rush: Time Stand Still
HBO Canada (Bell Media)
(Fadoo Productions)
Allan Weinrib, Pegi Cecconi, Ray Danniels, John Virant, Corey Russell

Best Factual Series
Mayday
Discovery Channel (Bell Media)
(Cineflix (Mayday 16) Inc.)
Alex Bystram, Kim Bondi, Martin Pupp

Best History Documentary Program or Series
The Nature of Things with David Suzuki: Lost Secrets of the Pyramid
CBC (CBC)
(Alibi Entertainment, Windfall Films)
Alan Handel, James Hyslop, Carlo Massarella, Dan Kendall

Best Documentary Program
RISE
Viceland (Rogers Media)
(Vice Studio Canada Inc.)
Michelle Latimer, Tania Natscheff, Bernardo Loyola, Patrick McGuire, Heather Rae, Michael Kronish, Spike Jonze, Eddy Moretti, Shane Smith

Gordon Sinclair Award for Broadcast Journalism
Karyn Pugliese

Best Original Music, Non-Fiction
Sponsor | YANGAROO
The Secret Path
CBC (CBC)
(Secret Path Film Inc.)
Gord Downie, Kevin Drew, Dave Hamelin
 
Best Sound, Non-Fiction
Where The Universe Sings: The Spiritual Journey of Lawren Harris
TVO (TVO)
(White Pine Pictures)
Sanjay Mehta, Ian Rodness, Steve Blair, Dustin Harris
 
Best Production Design or Art Direction, Non-Fiction
Big Brother Canada – Finale
Global (Corus Entertainment)
(Insight Production Company Ltd.)
Peter Faragher, Kevin Halliday, Aaron Scholl, Andy Roskaft
 
Best Direction, Live Sports Event
2016 MLS Cup
TSN (Bell Media)
(TSN)
Richard Wells
 
Best Direction, Lifestyle or Information
Canada Day 150! From Coast to Coast to Coast
CBC (CBC)
(Insight Production Company Ltd.)
David Russell
 
Best Direction, Reality/Competition
The Amazing Race Canada – Finale
CTV (Bell Media)
(Insight Production Company Ltd.)
Rob Brunner
 
Best Direction, Documentary or Factual Series
Real Vikings: Viking Women
History (Corus Entertainment)
(Take 5 Productions)
Rebecca Snow
 
Best Direction, Documentary Program
Canada In A Day
CTV (Bell Media)
(Screen Siren Pictures)
Trish Dolman
 
Best Host in a Live Program or Series
Sponsor | Corus Entertainment
Canada Day 150! From Coast to Coast to Coast
CBC (CBC)
(Insight Production Company Ltd.)
Rick Mercer
 
Best Talk Program or Series
The Marilyn Denis Show
CTV (Bell Media)
(Bell Media Studios)
Michelle Crespi, John Simpson
 
Best Lifestyle Program or Series
Sponsor | Corus Entertainment
Property Brothers
HGTV (Corus Entertainment)
(Cineflix (Property Brothers 6) Inc.)
Gerard Barry, Drew Scott, Jonathan Scott, Kim Bondi, Jessica Vander Kooij
 
Best Live Entertainment Special
The JUNO Awards 2017
CTV (Bell Media)
(Insight Production Company Ltd.)
John Brunton, Barbara Bowlby, Randy Lennox, Allan Reid, Mark Cohon, Lindsay Cox, Pam De Montmorency, Tracy Galvin, Kristeen Von Hagen, Luciano Casimiri, Mark Vreeken, Howard Baggley, Simon Bowers, Doug McClement, Alex Nadon
 
Best News or Information Series
CBC News: the fifth estate
CBC (CBC)
(CBC News)
Jim Williamson, Julian Sher
 
Best Host in a Program or Series
Your Special Canada
CBC (CBC)
(The Fantastic Hour Inc.)
Jonathan Torrens
 
Best Local Newscast
CBC News: Vancouver at 6
CBC British Columbia (CBC)
(CBC Vancouver)
Alexandra Gibb, Joan Marshall, Eric Rankin, Natalie Clancy, Amar Parmar
 
Best National Newscast
CTV National News with Lisa LaFlamme
CTV (Bell Media)
(CTV News)
Heather Hiscox, Canadian Screen Awards, Lisa LaFlamme, David Hughes, Rosa Hwang, Allan Myers, Allan Black

Best News Anchor, National
CBC News Network with Heather Hiscox
CBC News Network (CBC)
(CBC News)
Heather Hiscox (pictured)
 
Best Reportage, Local
CBC News: Vancouver at 6 – Kati’s Story
CBC British Columbia (CBC)
(CBC Vancouver)
Eric Rankin, Cliff Shim, Amar Parmar
 
Best News Special
Fort McMurray: The Road Back
Global Edmonton (Corus Entertainment)
(Global News Edmonton)
Deb Zinck, Kerry Powell, Darcy Craig, Christine Meadows, Kent Morrison, Fletcher Kent

Best Sports Play-by-Play Announcer
2016 MLS Cup
TSN (Bell Media)
(TSN)
Luke Wileman

Best Sports Program or Series
Aaron Sanchez – Limitless
Sportsnet (Rogers Media)
(Sportsnet)
Paul Sidhu, Stephen Brunt, Elia Saikaly, Mark Wade, Marc LeBlanc

  The Academy of Canadian Cinema & Television is the largest non-profit professional arts organization in Canada. Dedicated to recognizing, advocating for, and celebrating Canadian talent in the film, television, and digital media sectors, more than 4,500 members encompass industry icons and professionals, emerging artists, and students.
 The Canadian Academy produces Canadian Screen Week, an annual celebration of excellence in media features a multi-platform, national program of events and celebrations, and which culminates with the Canadian Screen Awards Broadcast Gala live on CBC, Sunday March 11, 2018 at 8 p.m. (9 p.m. AT/ 9:30)