Home News imagineNATIVE 2020 Wraps

imagineNATIVE 2020 Wraps

31
imagineNATIVE 2020 Wraps, image,
From L-to-R: Kim Wheeler, Mélina Quitich Niquay, Lorne Cardinal, and Theola Ross. Courtesy of imagineNATIVE.

imagineNATIVE 2020 Wraps
by Staff

(October 27, 2020 – Toronto, ON) The 2020 imagineNATIVE Film & Media Festival wrapped on over the weekend, which included the announcement of this year’s awards, handled through an online Awards Presentation. The esteemed Sun and Moon Juries considered film, video, audio, and digital media works from Canadian and international Indigenous artists to select winners in 16 categories with over $53,000 in cash prizes and in-kind services.

The presentation was hosted by Tiffany Ayalik, and included musical performances by Decree and Fawn Wood.

In 2019 imagineNATIVE became the first and only Indigenous film festival in the world to be a Qualifying Festival for the Best Live Action Short category for the Academy of Motion Picture Arts and Sciences. This means that Njoukcamat (The Tongues) by Marja Bål Nango and Ingir Bål Nango, the 2020 winner for Best Live Action Short (in recognition of iN founders Cynthia Lickers-Sage and Vtape), will be eligible to submit for the Best Live Action Short category at the 2021 Oscars.

The 2020 imagineNATIVE Film + Media Arts Festival Award Winners are:

Best Documentary Work Long Format:
In recognition of the legacy of Alanis Obomsawin with support from CBC for a $5,000 cash prize
Miguel Hilari – Compañía

Best Documentary Work Short Format:
with support from TVO for a $2,500 cash prize
Theola Ross – Êmîcêtôsêt: Many Bloodlines

New Voice in Storytelling Award:
In honour of Jane Glassco and Ellen Monague with support from the CJ Foundation and Humber College for a $2,500 cash prize
Marc Fussing Rosbach – Naja (Little Sister)

The Sun Jury Award:
with support from the Directors Guild of Canada for a $2,500 cash prize
Evelyn Pakinewatik – Mooz Miikan

Best Dramatic Feature:
With support from CRAVE for a $7,500 cash prize
Kiel McNaughton – The Legend of Baron To’a

Best Live Action Short:
As mentioned above, in recognition of founders Cynthia Lickers-Sage and Vtape with support from Vtape ($2,500) and a donation from Jason Ryle ($5,000) for a $7,500 cash prize
Marja Bål Nango and Ingir Bål Nango – Njoukcamat (The Tongues)

Award for Innovation in Storytelling:
In recognition of Kent Monkman, with support from Sobeys ($2,500) and a donation from Kent Monkman ($5,000) for a $7,500 cash prize
Marja Helander – Suodji (Shelter)

Best Indigenous Language Production:
with support from Indigenous Media Initiatives for a $2,500 cash prize
Hinaleimoana Wong-Kalu – Kapaemahu

The Moon Jury Award:
with support from the Directors Guild of Canada for a $2,500 cash prize
Nivi Pedersen – Pilluarneq Ersigiunnaarpara

Digital + Interactive Award, Mid-Career:
with support from imagineNATIVE for a $2,500 cash prize
Karla Hart – Virtual Whadjuk

Digital + Interactive Award, Early-Career:
with support from imagineNATIVE for a $1,500 cash prize
Mélina Quitich Niquay – Metaperotin

Experimental Audio Award:
with support from imagineNATIVE for a $2,000 cash prize
Nathan Adler – Gaawiin Gego

Narrative Audio Award:
with support from imagineNATIVE for a $2,000 cash prize
Kim Wheeler – Blood Money

The August Schellenberg Award of Excellence:
with support from Joan Karasevich Schellenberg, ACTRA National and ACTRA Fraternal Benefit Society for a $2,500 cash prize
Lorne Cardinal

APTN/imagineNATIVE Web Series Pitch Competition:
$40,000+ in kind prizing, $30,000 licensing fee from APTN, and $10, 000 cash towards production from Bell Fund along with additional in kind services
Kin – Thirza Cuthand, Justin Ducharme, and Lindsay Nixon

imagineNATIVE showcased a selection of the award-winning films with virtual Award Winners screenings on Sunday night. The imagineNATIVE Audience Choice Award, Feature Film with support from Air Canada, and the Audience Choice Award, Short Film with support from BMO, have yet to be announced.

SOURCE: imagineNATIVE